Üye Girişi
Şifremi Hatırlat Şifremi Hatırlat
| |
Yeni Üyelik Yeni Üyelik

Eğitimde TeknolojiEğitimde Teknoloji
Mehmet URALMehmet URAL
Kişisel Web SitesiKişisel Web Sitesi

E-İçerik E-İçerik

İletişimİletişim Formu Formumehmeturalbilisim@gmail.com

DYS ROLLERİ NELERDİR VE DYS´DE KİM HANGİ İŞLEMİ YAPACAK?

MEHMET URAL

Mehmet Ural Mehmet Ural

1172 Hit
Gönderim Tarihi : 21.02.2017
DYS Rolleri ve Yaptıkları İşlemler

Yetkili Personel Gelen Evrak Rolü : Bu rol okul müdürüne tanımlıdır. DYS üzerinden veya DYS dışı taranıp sisteme atılan tüm gelen yazılar bu role düşer. Okul Müdürü bu bölümü açarak evrakları istediği kişiye (Kendisine, Bir Müdür Yardımcısına veya Memura) büro kayıt olarak gönderebilir. Aynı anda yazıyı başka bir kişiye sadece görmesi için Bilgi olarak gönderebilir. Bir yazı tek kişiye büro kayıt olarak gönderile bilirken Bilgi olarak birden çok kişiye gönderilebilir. Evrak büro kayıt olarak mutlaka bir kişiye gönderilmelidir. Bilgi olarak gönderilme zorunluluğu yoktur.

Okul Müdürü Rolü : Okul Müdürü rolü ile müdür kendisine imzaya (Onaya) gelen yazıları görür. Yazıyı inceledikten sonra onaylama, reddetme veya düzenleyip onaylama işlemi yapabilir. Müdür yazıyı kendisi yazmış olsa bile yine onay listesine kendisini ekleyip yazıyı onaya sunduktan sonra tekrar yazıyı onay için açıp imzalaması gerekir. Onaylama işlemi yapılınca yazı gönderilmek üzere yazıyı yazan kişinin sayfasına düşer.

Müdür Baş Yardımcısı ve Müdür Yardımcısı Rolü : Bu rol okulda müdürden sonra gelen kişilerdir.

Okulda memur yoksa müdür yazıyı bu roldeki kişiye büro kayıt veya bilgi olarak gönderir. Büro kayıt gelen kişi yazıyı önce kayıt yapar. Daha sonra yazıyla ilgili işlemi yapar. Eğer cevap yazılacaksa bu kişi cevabı yazar. Bilgi olarak evrağın gittiği müdür yardımcısı yazıyı açar okur ve alttan Akışı Bitir diyerek işlemi sonlandırır.

Okulda memur varsa ve yazıları büro kayıt memur yapıyor ve cevaplarını memur yazıyorsa bu roldeki kişi gelen yazıyı bilgi olarak okur ve memurun onaya sunduğu yazıyı kontrol edip onaylar. Hata varsa ya düzenleyip onaylar ya da memura reddederek geri gönderir.

Memur veya Veri Hazırlama Kontrol İşletmeni: Müdürün gönderdiği evrağı kaydedip varsa işlemini yapan ve cevap yazılarını yazan roldür. Okulda memur yoksa bu rol kullanılmaz. 

Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı: DYS dışı gelen yazıları tarayıp DYS´ye aktaran roldür. 

Birim Giden Evrak Kayıt Kullanıcısı: DYS dışı gidecek yazıların onaydan çıktıktan sonra yazıcıdan çıktısını alıp işlemini yapan roldür.

DYS Yöneticisi: Personel Ekleme, Görevlendirme, Görev İptal etme gibi DYS ayarlarını yapan ve sistemi yöneten roldür.

Birim Gelen Evrak kayıt kullanıcısı ve Birim giden evrak kayıt kullanıcısı rolleri genelde memur tarafından yapılır. Okul idaresi bu rolleri müdür yardımcılarına da verebilir ve birden fazla kişi bu roller için tanımlanabilir. Eğer memur yoksa bu roller Müdür yardımcısına tanımlanır. Eğer okulda sadece okul müdürü varsa Okul müdürüne Okul Müdürü, Yetkili Personel Gelen Evrak, Birim Gelen Evrak Kayıt Kullanıcısı ve Birim Giden Evrak Kayıt Kullanıcısı rolleri tanımlanır ve tüm işlemleri o yapar.

Eğer aynı binada beraber olan İlkokul ve Ortaokul varsa yani müdür veya müdür yardımcısı iki okula birden bakıyorsa ilgili roller her okul için ayrı ayrı tanımlanması gerekir. Yönetici sayfayı açtığında iki okul için de aynı rolü görür. Hangi okulda işlem yapacaksa o role geçerek işlemini yapar. Örneğin İlkokula gelen yazıyı havale edecekse İlkokul kısmını Yetkili Personel rolüne geçer ve işlemini yapar. Ortaokul Müdürü olarak imza atacaksa o role geçmesi gerekir ki yazıyı imzalayabilsin.
CEVAP GÖNDERİM FORMUCEVAP GÖNDERİM FORMU
Mesajınız* :
Not : Lütfen küçük harf kullanınız.
Not : Lütfen küçük harf kullanınız.

Önemli Not : Gönderilen mesajlar sistem tarafından kayıt altına alınmakta olup site yöneticileri tarafından görülmektedir. Lütfen bu hususa dikkat edelim ve başkalarını rahatsız edici mesajlar göndermeyelim.
Sayfa Üretim süresi1 :0,0234

© 2012 - 2016 Mehmet URAL
Mehmet URAL - Eğitim Teknolojileri & FATİH Projesi http://www.mehmetural.net

Tam Ekran